KREDYT i POŻYCZKA Z KOMORNIKIEM

piątek, 18 maja 2012
 

Co wolno komornikowi a czego nie?

Osoby zadłużone, które zdają sobie sprawę z tego, że egzekucja ich długów zostanie podjęta przez komornika sądowego, zazwyczaj nie kryją swojego niepokoju. Warto zatem dowiedzieć się, co wolno komornikowi, a jakich działań nie może podejmować nawet wówczas, gdy mogłyby zwiększyć efektywność jego pracy.

W pierwszej kolejności wypada podkreślić, że komornik może działać wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej, a więc jednego z wierzycieli. Wszystkie działania będące jego własną inicjatywą są niezgodne z literą prawa. Jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez komornika jest zajęcie konta bankowego dłużnika i tu jednak natrafia na pewne ograniczenia. Nie może zająć, na przykład, wszystkich oszczędności dłużnika (chyba, że dług powstał na skutek uchylania się od obowiązku alimentacyjnego), zobowiązany jest więc pozostawić te, które nie przekraczają wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Nie należy obawiać się też o to, że dłużnik straci na skutek działań komornika całą wypłatę. Komornik może zająć pięćdziesiąt procent miesięcznego wynagrodzenia, musi przy tym pamiętać o tym, że egzekucji nie podlega wynagrodzenie w najniższej wysokości określonej przez przepisy polskiego prawa.

Komornik nie może pozbawić dłużnika środków niezbędnych do życia, jego działania mogą jednak przyczynić się do tego, że konieczne stanie się zaciągnięcie kolejnego zobowiązania niezbędnego już choćby po to, aby nie zyskać sobie nowych wierzycieli. Już w momencie uzyskania informacji o egzekucji komorniczej warto więc zainteresować się pożyczkami z komornikiem. Udzielają ich pozabankowe instytucje finansowe, a wielu dawnych dłużników potwierdza, że tego rodzaju wsparcie ułatwiło im uporanie się z ciążącymi na nich zobowiązaniami.
 
Komentarze:

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]





<< Strona główna

Archiwa
maja 2012 /


Powered by Blogger

Subskrybuj
Posty [Atom]